شهروند گرامي٬ شهر براي رشد و توسعه نياز به دست هاي پر مهر شما دارد. ... شهرداري شهر را زیبا مي سازد و شهروندان آن را پاکیزه نگه مي دارند. ... شهروند گرامي٬ شهر براي رشد و توسعه نياز به دست هاي پر مهر شما دارد. ...
صفحه نخست عضویت گالری عکس ارتباط با سازمان پرسش و پاسخ موقعیت جغرافیایی
Skip Navigation Links
جاذبه های تاریخی
 

 

جاذبه هاي تاريخي

براساس آثار کشف شده در کاوشهای باستان شناسی ، قدمت این شهرستان به دوران پیش ازتاریخ ( هزاره های سوم تا چهارم پیش از میلاد) و بر پایه منابع نوشتاری به دوران اساطیری (سلسله پیشدادیان و کیانیان) باز می گردد.
قمپ آتشکده
از آثار دوران ساسانی فسا است که در 20 کیلومتری شمال آن واقع شده است. احداث بنای آن را به پارس پسر طهمورث نسبت می دهند و احتمالاً آتشکده و بناهایی در آنجا وجود داشته که هم اینک قسمتی از بقایای سنگ چین آن در کنار آبگیری زیبا دیده میشود.

سنگ قبر سلمان
سنگ قبر در بالای چهل چشمه و پایین کوه تودج و بالاتر از روستای تنگ کرم قرار دارد که احتمالاً مدخل یا دروازه شهر در زمان ساسانیان بوده و به شکل مکعب است که خطوط آن صدمه دیده است. سنگ قبر دارای 2 متر طول و 5/0 عرض می باشد.


تل ضحاک
تل خاکی مشهور به تل ضحاک در 3 کیلومتری جنوب فسا واقع شده است. طبق بررسی کارشناسان اروپایی آثار به دست آمده از تل ضحاک متعلق به دوران ماقبل تاریخ تا قرن 4 هجری قمری است. از تل ضحاک لوازم زندگی بعد از اسلام نیز کشف شده که بیانگر آبادی و رونق آن تا دوران حکمای عباسی است.

تل نعلکی
تل نعلکی واقع در جنب روستای جلیان از بخش نوبندگان که قبور ماقبل تاریخ بوده و از لحاظ مهر پرستی بررسی و اهمیت است.

ساختمان نقاره خانه
واقع در اول بازار شهر فسا مربوط به دوران قاجار.

آتشکده سامانی
مربوط به دوره ساسانی واقع در 15 کیلومتری شمال فسا

غار گبری
غار گبری در ارتفاعات شمال فسا که مربوط به ذوره ما قبل تاریخ می باشد.

منطقه گلیان
تپه ها پایین محدوده حاوی آثاری با قدمت پنج هزار سال بوده که برخی از آثار مکشوفه از آن در موزه پارس و ایران باستان نگهداری می شوند.

چهل چشمه 
تپه های اطراف آن که به گفته محققان ، روئینه دژ و شهر ساسانی د رآن منطقه وجود داشته و سنگ مکعبی شکلی که گویند مدخل ورودی آن شهر بوده نابخردانه در سالهای قبل تخریب و از سیاهه آثار ملی حذف گردید.