شهروند گرامي٬ شهر براي رشد و توسعه نياز به دست هاي پر مهر شما دارد. ... شهرداري شهر را زیبا مي سازد و شهروندان آن را پاکیزه نگه مي دارند. ... شهروند گرامي٬ شهر براي رشد و توسعه نياز به دست هاي پر مهر شما دارد. ...
صفحه نخست عضویت گالری عکس ارتباط با سازمان پرسش و پاسخ موقعیت جغرافیایی
Skip Navigation Links
تارخچه

وقتی از سمت شیراز وارد شهرفسا شوید درسمت راست ورودی شهر تپه ای به نام "تپه کدیوری واقع شده است که در بالای این تپه زیبا رصد خانه فساواقع شده است.جایی که سابقه فعالیت آن به ۱۲ سال میرسد و سالانه متقاضیان زیادی از شهرستان های مختلف استان فارس و کشور برای بازدید به این مکان می آیند و موفق به ثبت رکورد جهانی نیز گردیده است.

 
 

 

در سال 1378 با پيگيري هاي فراوان اعضاء انجمن نجوم سپهر شهرداري شهرستان فسا جهت ساخت رصدخانه با شرکت نيکو فکر تهران قراردادي تنظيم و يک ماه پس از انعقاد اين قرارداد ساخت رصدخانه به پايان رسيد.اين مجموعه که شامل اتاق تلسکوپ و اتاق افلاک نما بود بر فراز تپه کديوري با ارتفاع 20متر به شهرداري شهر فسا تحويل داده شد و يک تلسکوپ 6اينچ نيوتوني در اتاق تلسکوپ و يک دستگاه افلاک نماساده در اتاق افلاک نما نصب گرديد.
اعضاي انجمن با اشتياق فراوان فعاليتهاي خود را در رصدخانه اغاز کردند که حدود يک سال بعد يکي از اهالي شهرستان با ديدن علاقه و تواناييهاي اعضاي انجمن يک دستگاه تلسکوپ 10اينچ به رصدخانه اقدام نمود و همچنين مدتي بعد ايشان يک دستگاه عکسبرداري سي سي دي به اين مرکز اهدا نمودند.با ورود اين تلسکوپ به رصدخانه تحقيقات علمي به صورت جدي پيگيري ميشد و روز به روز بر تعداد اعضاافزوده شد به طوري که شهرداري تصميم به ساخت ساختمان هاي جديد و راه اندازي يک مجموعه علمي شامل نجوم و فيزيک و...نمود بعد از آن تلسکوپ 14اينچ دیگری که در آن زمان بزرگترین تلسکوپ آماتوری کشور بود توسط شهرداری در سال83 خریداری شد.

در طی این سالها این رصدخانه علاوه بر فعالیت های تحقیقاتی-آموزشی همواره پذیرای بازدید کنندگان از جای جای استان و کشورمان بوده است.