شهروند گرامي٬ شهر براي رشد و توسعه نياز به دست هاي پر مهر شما دارد. ... شهرداري شهر را زیبا مي سازد و شهروندان آن را پاکیزه نگه مي دارند. ... شهروند گرامي٬ شهر براي رشد و توسعه نياز به دست هاي پر مهر شما دارد. ...
صفحه نخست عضویت گالری عکس ارتباط با سازمان پرسش و پاسخ موقعیت جغرافیایی
Skip Navigation Links
فسا در یک نگاه

گذری بر شهر فسا

پيشينه تاريخي

شهرستان فسا در جنوب ایران و از شهرستانهای شرقی فارس می باشد. در سنگ نوشته های کشف شده در تخت جمشید نام فسا همراه با چند نام از مناطق دیگر فارس در دوران هخامنشیان آمده است. در این کتیبه ها از فسا به پشی یاد شده و در عهد ساسانیان به پرشیا و بعد به پسا تبدیل شده که در دوره اسلامی همانطوری که پارس به فارس تبدیل شده پسا هم به فسا تبدیل گردید. شهر فسا در قرن چهارم هجری قمری دومين شهر مهم ولايت «دارابگرد» بود و از حيث بزرگی با شيراز برابری می كرد. مورخين و جغرافی‌دانان بسياری در وصف فسا مطلب نوشته اند از جمله اصطخری می نويسد: « در اين سرزمين هيچ شهری زيبا تر و دلكش تر از فسا نيست و هيچ جای ديگر مردمی بهتر و ميوه ای خوبتر از آن ندارد. شهری است به خودی خود مهم با ساكنان فراوان و داد و ستد بسيار و مرد آن ثروتمندند و…». در تقويم البلدان آمده «فسا از اقليم سوم است. در اول فسا را ابن طهمورث ديوبند ساخته بود. خراب شد گشتاسب ابن سهراب كيانی، تجديد عمارتش كرد و نبيره اش بهرام ابن اسفنديار به پايان رسانيد. ساسان نام كرد و در اول مثلث بود. به عهد حجاج بن يوسف ثقفی، عاملش آزاد مرد به فرمان او آن را از آن شكل بگردانيد و تجديد عمارتش كرد. چون از شب نكاريان خرابی يافت، اتابك جاولی باز معمور گردانيد. شهری سخت بزرگ بوده است و اعمال و نواحی بسيار دارد و هوايش گرمسير است و آبش از قنوات، و هيچ آب روان ندارد و ميوه گرمسيری و سردسيری نيز در آن باشد».  

فرصت الدوله در آثار عجم چنین می نویسد:

فسا شهریست آباد که سابقاً آنرا پاساگرد (بر وزن داربگرد) می خوانده اند که به تدریج تخفیف یافته به پسا تبدیل شده ... و این شهر را پسا پسر پارس پسر تهمورس بنا نهاده و ....

زبان

زبان مردم شهرستان فارسی می باشد که به تدریج لهجه محلی آن صاف شده و به صورت فارسی سلیس صحبت می کنند البته در  روستاها برخی از کلمات و اصطلاحات به صورت پارسی  یا پهلوی قدیم تلفظ می شود و تعدادی از اهالی که در دهستان قره باغ از بخش ششده و قره باغ ساکنند علاوه بر فارسی به ترکی نیز تلفظ میکنند.

تعدادی از عشایر عرب نیز در جنوب شهر فسا در دهستان جنگل از بخش مرکزی چند روستا در بخش های نوبندگان و شیبکوه سکونت دارند که علاوه بر فارسی به عربی محلی صحبت می کنند.

فرهنگ مردم شهرستان متاثر از فرهنگی اسلامی و ملی می باشد و به آداب و رسوم و سنن مذهبی پایبند می باشد و به لحاظ بینش فرهنگی از شهرستانهای همجوار بر جسته تر هستند چنانچه درصد تحصیل کرده ها در مقاطع عالی و حضور آنان در مجامع علمی و فرهنگی محلی، استانی و کشور موید این نظر می باشد.

صنایع و معادن

انواع كارخانه‌‌هاي و صنايع مربوط به كشاورزی و دام‌داری در اين‌شهرستان وجوددارد. كارخانه هاي‌ صنايع ‌غذايی، نساجی، وسايل‌ حمل‌و‌نقل‌و كارخانه ها و كارگاه های مصالح ساختمانی در اين شهرستان وجود دارد. هم چنين كارگاه‌های  قالی بافی بسياری در شهرستان فسا داير است. بازرگانی در شهرستان  فسا در  ارتباط با مشاغل غالب منطقه بوده و قالی،‌پشم، پوست، كشمش، گندم، پنبه، تره بار، مركبات و خرما از صادرات اين شهرستان است.

کشاورزی و دام داری

در  شهرستان  فسا كشاورزی و باغ‌ داری  اولين و  مهم ترين شغل  اهالی را تشكيل می دهد. محصولات عمده شهرستان  عبارتند  از: غلات، پنبه،  ترياک، خرما، مركبات، حبوبات، انواع ميوه، برنج و گل سرخ. دام داری پس از كشاورزی اهميت داشته انواع فرآورده های دامی  و  لبنيات، پشم، پوست، گوشت، از  توليدات  بخش دام داری اين شهرستان است.

مشخصات جغرافیایی

شهرستان فسا تقريبا در  مركز  استان فارس واقع شده كه  از شمال به درياچه بختگان، از  شرق به شهرستان استهبان و شهرستان داراب، ازشمال و غرب به شهرستان شيراز، از غرب وجنوب به شهرستان فسا محدود می شود. شهر  فسا  مركز  شهرستان، در 53  درجه  و 39 دقيقه  طول جغرافيايی  و 28 درجه  و 56  دقيقه  عرض جغرافيايی  و  بلندی 1370 متری  از سطح دريا  قرار دارد. آب و هوای اين  شهرستان به سبب نزديکی با درياچه بختگان، معتدل و  گرم  است. مسيرهاي دسترسي  به  اين منطقه را جاده فسا  - داراب به طول 104 كيلومتر و جاده فسا-  شيراز به طول  157 كيلومتر تشكيل مي‌دهند. هم‌چنين  فرودگاهی نيز در 7 كيلومتری جنوب خاوري فسا ساخته شده است.

مهمترين ارتفاعات اين شهرستان

1-      خرمن كوه در حدود 22 كيلومتري شمال غربي فسا با ارتفاع 3185 متر .

2-      كوه گچ (قبله) در 14 كيلومتري جنوب غربي فسا با ارتفاع 2150 متر .

3-      كوه درز در 33 كيلومتري جنوب شرقي فسا ( دهستان نوبندگان ) به ارتفاع 2121 متر .

4-      قلات ياغي در 50 كيلومتري شرق فسا (دهستان ششده) به ارتفاع 2000 متر.

5-      كوه تودج (توده) كه از تنگ كرَم شروع و تا داراب امتداد دارد كه بلندترين نقطه ي آن 3155 متر ارتفاع دارد.

تقسیمات شهری

- تعداد شهر: چهار شهر : فسا ، ششده ، زاهدشهر، نوبندگان  
- تعداد بخش: چهار بخش
- تعداد دهستان: 8 دهستان
- تعداد آبادی: 208 آبادی
- وسعت: 4000 کیلومتر مربع                                                                                                           - جمعیت: 192946نفر

 

آمار شهدا، مفقودین، آزادگان و جانبازان شهرستان

شهرستان فسا 980 نفر شهید در راه احیای اسلام ناب محمدی تقدیم نموده است قابل ذکر است از این شهدای شهرستان فسا 475 نفر بسیجی، 220 نفر پاسدار و پاسدار وظیفه و بقیه پرسنل کادر وظیفه سایر نیروهای مسلح و جهاد سازندگی بوده اند و مجموعاَ 311 نفر متاهل بوده اند.

تعداد شهدای شهر 450 نفر تعداد شهدای روستایی 530 نفر، تعداد شهدای نیروی انتظامی 75 نفر، سردادران شهید 36 نفر، تعداد طلبه های شهید 25 نفر، تعداد ورزشکاران شهید 34 نفر، تعداد هنرمندان شهید 5 نفر، تعداد خانواده دارای 3 شهید 2 خانوار، تعداد خانواده دارای 2 شهید 10 خانوار، تعداد آزادگان 124 نفر، تعداد جانبازان بالای 25 درصد، 700 نفر و بیشترین شهدا در سن 20 سالگی بوده اند.